How much is a kg of super rice in Uganda?

How much is 1kg of rice in Uganda?

The price of 1 kg (~ 35 oz.) of white rice in Kampala is 4,959 Shilling.

How much is a 25kg bag of rice in Uganda?

Pearl Rice Kaiso- 25kg

Product price UGX80,000
Additional options total: UGX0
Order total: UGX80,000

How much does rice cost in Uganda?

Food prices from our Cost of Living Section

Markets Edit
Rice (white), (1 lb) 1,878.63USh
Eggs (regular) (12) 5,306.77USh
Local Cheese (1 lb) 6,514.76USh
Chicken Fillets (1 lb) 7,877.40USh

How much is a 50kg bag of sugar in Uganda?

Kakira Sugar – 50kg

Product price UGX162,000
Additional options total: UGX0
Order total: UGX162,000

What is a good salary in Uganda?

A person working in Uganda typically earns around 2,620,000 UGX per month. Salaries range from 663,000 UGX (lowest average) to 11,700,000 UGX (highest average, actual maximum salary is higher). This is the average monthly salary including housing, transport, and other benefits.

How much is a kg of rice?

1 kilo rice uncooked = 2.2 pounds / 5 cups uncooked = 3 kg ( 25 cups / 6.5 lbs) cooked (Will serve 25 people). 1 cup rice uncooked = 7 oz / 200 g = 600 g ( 5 cups / 21 oz in weight) cooked [2] (Will serve 5 people). 1 pound of rice = 2 1/4 to 2 1/2 cups uncooked = 11 cups cooked (Will serve 11 people).

IT IS INTERESTING:  What is the pacification of Cameroon?

How much is a kg of sugar in Uganda?

In 2021 the estimate price range for Uganda sugar is between US$ 1.53 and US$ 1.84 per kilo or between US$ 0.69 and US$ 0.83 per pound/lb. The average price per tonne is USD 3,370 in Kampala and Jinja. The price in UGX is 0.9436. Uganda’s import price for sugar in 2019 was US$0.42 per kilogram.

What is the cost of living in Uganda?

Summary: Family of four estimated monthly costs are 1,682$ (5,967,510USh) without rent. A single person estimated monthly costs are 479$ (1,699,424USh) without rent. Cost of living in Uganda is, on average, 53.46% lower than in United States.

How much is a chicken in Uganda?

Currently, a one-day-old chick is goes for between Shs1,500 and Shs1,700 compared to Shs1,200 and Shs1,300 for broilers. Layers [chicks] are selling at between Shs2,500 and 2,700 up from Shs2,200 and Shs2,300.

How much does a house in Uganda cost?

A one-bedroom affordable housing unit is typically offered for UGX 47 million (US$ 12,700) to UGX 85 million (US$ 23,000). Two- and three-bedroom units are priced at UGX 150 million (US$ 40,500) and UGX 200 million (US$ 54,000), respectively.

What can 100 Buy Uganda?

What $100 Buys in… Uganda

  • $4 Salad Servers Uganda’s forests are a rich source of rosewood, teak, and mahogany. …
  • $5 Coffee It’s the country’s biggest export. …
  • $9 Bag Everyday objects are creatively recycled. …
  • $9 Bangles Ankole-Watusi cattle are prized for their long, thick horns, which are carved into buttons and bracelets.

19.02.2007

What is life like living in Uganda?

It’s warm in Uganda, with a touch of humidity, and some rain to keep things nice and green all year long. You’ll typically find that temperatures hang around 85° (plus or minus a few degrees). It can get warm in the afternoon, but the evenings cool down to be absolutely perfect.

IT IS INTERESTING:  Can one drive with PDL in Kenya?

How much is Uganda salt?

Uganda table salt wholesale price. In 2021 the estimate price range for Uganda table salt is between US$ 2.21 and US$ 2.85 per kg or between US$ 1.00 and US$ 1.29 per pound/lb. The average price for a ton/tonne is USD 5,060 in Jinja and Kampala. The price in UGX is 1.4168.

Where can I buy Stevia in Uganda?

Where to Buy Stevia and other Natural Sweeteners* in Uganda?

  • STEVIVA.
  • SWEETLEAF.
  • STEVITA.
  • STEVITA.
  • NOW FOODS.
  • NOW FOODS.
  • NATROL.
  • KAL.
Across the Sahara