How expensive is Uganda?

A vacation to Uganda for one week usually costs around USh1,252,974 for one person. So, a trip to Uganda for two people costs around USh2,505,947 for one week. A trip for two weeks for two people costs USh5,011,895 in Uganda.

How much is a 25kg bag of rice in Uganda?

Pearl Rice Kaiso- 25kg

Product price UGX80,000
Additional options total: UGX0
Order total: UGX80,000

How much is a meal in Kampala Uganda?

While meal prices in Kampala can vary, the average cost of food in Kampala is USh25,250 per day. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Kampala should cost around USh10,100 per person. Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner.

How expensive is it to live in Uganda?

Summary: Family of four estimated monthly costs are 1,641$ (5,898,345USh) without rent. A single person estimated monthly costs are 466$ (1,674,799USh) without rent. Cost of living in Uganda is, on average, 54.44% lower than in United States.

IT IS INTERESTING:  Quick Answer: Is Ghana politically safe?

What is the average price of a house in Uganda?

A one-bedroom affordable housing unit is typically offered for UGX 47 million (US$ 12,700) to UGX 85 million (US$ 23,000). Two- and three-bedroom units are priced at UGX 150 million (US$ 40,500) and UGX 200 million (US$ 54,000), respectively.

How much is a 50kg bag of sugar in Uganda?

Kakira Sugar – 50kg

Product price UGX162,000
Additional options total: UGX0
Order total: UGX162,000

How much is a kilo of sugar in Uganda?

In 2021 the estimate price range for Uganda sugar is between US$ 1.53 and US$ 1.84 per kilo or between US$ 0.69 and US$ 0.83 per pound/lb. The average price per tonne is USD 3,370 in Kampala and Jinja. The price in UGX is 0.9436.

What is the coldest month in Uganda?

The coldest month is May, with an average high-temperature of 24.4°C (75.9°F) and an average low-temperature of 17.3°C (63.1°F).

How much do groceries cost in Uganda?

While meal prices in Uganda can vary, the average cost of food in Uganda is USh20,712 per day.

What can 100 Buy Uganda?

What $100 Buys in… Uganda

  • $4 Salad Servers Uganda’s forests are a rich source of rosewood, teak, and mahogany. …
  • $5 Coffee It’s the country’s biggest export. …
  • $9 Bag Everyday objects are creatively recycled. …
  • $9 Bangles Ankole-Watusi cattle are prized for their long, thick horns, which are carved into buttons and bracelets.

19.02.2007

What is a good salary in Uganda?

A person working in Uganda typically earns around 2,620,000 UGX per month. Salaries range from 663,000 UGX (lowest average) to 11,700,000 UGX (highest average, actual maximum salary is higher). This is the average monthly salary including housing, transport, and other benefits.

IT IS INTERESTING:  What are the major sources of Nigerian constitution?

How much is average rent in Uganda?

Rents are around US$6 to US$8 per square metre (sq. m) per month (around Ugandan Shilling (UGS) 11,635 to UGS14,300).

How much is Coke in Uganda?

The price of 2 liters of Coca-Cola in Kampala is 4,720 Shilling.

What is life like living in Uganda?

It’s warm in Uganda, with a touch of humidity, and some rain to keep things nice and green all year long. You’ll typically find that temperatures hang around 85° (plus or minus a few degrees). It can get warm in the afternoon, but the evenings cool down to be absolutely perfect.

How much does rice cost in Uganda?

Food prices from our Cost of Living Section

Markets Edit
Rice (white), (1 lb) 1,878.63USh
Eggs (regular) (12) 5,306.77USh
Local Cheese (1 lb) 6,514.76USh
Chicken Fillets (1 lb) 7,877.40USh

How much does a chicken cost in Uganda?

Currently, a one-day-old chick is goes for between Shs1,500 and Shs1,700 compared to Shs1,200 and Shs1,300 for broilers. Layers [chicks] are selling at between Shs2,500 and 2,700 up from Shs2,200 and Shs2,300.

Across the Sahara